Argus Filch

Argus Filch – fikcyjna postać z książek Joanne Kathleen Rowling o Harrym Potterze.
Jest woźnym w Hogwarcie. Ma ukochaną kotkę Panią Norris, która pomaga mu w śledzeniu uczniów, którzy coś przeskrobali. Filch nauczył kotkę, żeby chodziła za Hagridem, gdy ten jest w szkole. Jest charłakiem i nienawidzi wszystkich uczniów, zapewne z zazdrości. W drugim tomie stara się zdać korespondencyjny kurs czarodziejstwa, Wmigurok, i wstydzi się do tego przyznać. Od początku dyrektorstwa Dumbledore'a stara się go przekonać, aby powrócił do tradycyjnych sposobów karania uczniów (np. wieszania ich za ręce pod sufitem). Zna wiele tajemnych przejść w Hogwarcie, ale więcej odkryli Huncwoci.
Harry Potter był tylko raz w jego pokoju. Filch złapał go jak miał błoto na butach i Harry nieświadomy roznosił je po Hogwarcie. Duch Gryffindoru uratował Harry'ego, kazał Irytkowi przewrócić szafę w Izbie Pamięci. Najczęściej karał w dawnych czasach Huncwotów, a potem Freda i George'a.
W 5. tomie pomagał Dolores Jane Umbridge odnaleźć miejsce ćwiczeń Gwardii Dumbledor'a. W 7. tomie nadzorował ewakuację szkoły wraz z Poppy Pomfrey.
Źródło : Wikipedia.org

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License