Artur Weasley

Artur Weasley (ur. 6 lutego 1950)[1] – prawdopodobnie syn Septymiusza Weasleya i Cedrelli Black. Był ojcem siedmiorga dzieci (Billa, Charliego, Percy’ego, Freda i George’a, Rona i Ginny), które miał z Molly Weasley. Miał brata Billusa Weasleya.
Pracował dla Ministerstwa Magii w Departamencie Niewłaściwego Użycia Produktów Mugoli, a potem został szefem Departamencie Wykrywania i Konfiskaty Fałszywych Zaklęć Obronnych i Środków Ochrony Osobistej. Należał do Zakonu Feniksa. Artur Weasley bardzo interesował się mugolami, ich wynalazkami i kulturą. Kolekcjonował mugolskie przedmioty m.in. baterie, gwoździe.
Pierwszy raz pojawią się w 2. tomie wraz z większością rodziny w czasie lata przed wyjazdem do Hogwartu. Wypytywał wtedy Harry’ego o wynalazki mugoli.
W Harry Potter i Czara Ognia przybywa do domu wujostwa Harry’ego po niego, żeby zabrać go na Mistrzostwa Świata w Quidditchu.
W piątej części przygód został dotkliwie pogryziony przez Nagini, która była horkruksem Voldemorta. Trafił potem do Szpitala Świętego Munga na Urazy Magizoologiczne.
W 6. tomie został szefem Biura Wykrywania i Konfiskaty Fałszywych Zaklęć Obronnych i Środków Ochrony Osobistej.
Natomiast w siódmym tomie uczestniczył w transportowaniu Harry’ego do Nory. Walczył w bitwie o Hogwart i był na ślubie i weselu Billa oraz Fleur.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License